Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ବୁଧବାର ମେଗା ଅର୍ଥନୈତିକ ପ୍ୟାକେଜର ବିବରଣୀ ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛନ୍ତି। ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ୟାକେଜ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ । ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ୟାକେଜରେ ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଦ୍ୱାରା ମଧ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।
ସରକାର ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବିନା ବନ୍ଧକ ଋଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ୪ ବର୍ଷର କାର୍ୟ୍ୟକାଳ ଏବଂ ୧୨ ମାସର ଛାଡ଼ ରହିଛି। ଏହି ଋଣଗୁଡିକ ଅକ୍ଟୋବର ୩୧, ୨୦୨୦ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଏବଂ ୧୦୦ ପ୍ରତିଶତ କ୍ରେଡିଟ୍ ନିଶ୍ଚିତ ହେବ । ଏହା ୪୫ ଲକ୍ଷ ୟୁନିଟ୍ କାର୍ୟ୍ୟକଳାପକୁ ପୁନଃଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଏବଂ ଚାକିରି ସୁରକ୍ଷିତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ।
ଏମଏସଏମଇକୁ ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ୫୦ ହଜାର କୋଟି। ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ ୧୦ ହଜାର କୋଟିର ‘ଫଣ୍ଡସ୍ ଅଫ୍ ଫଣ୍ଡ’। ଏହି ପଦକ୍ଷେପରୁ ୪୫ ଲକ୍ଷ ଏମଏସଏମଇକୁ ଲାଭ ମିଳିବ। ସଙ୍କଟରେ ଥିବା ଏମଏସଏମଇକୁ ୨୦ ହଜାର କୋଟି ।
ଏମଏସଏମଇକୁ ୩ ଲକ୍ଷ କୋଟିର ବିନା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟିରେ ଋଣ ଓ ଏମଏସଏମଇକୁ ଏକ ବର୍ଷ ଯାଏ କିସ୍ତି ଦେବାରୁ ରିହାତି ।
କ୍ଷୁଦ୍ର, ମଧ୍ୟମ ଓ କୁଟୀର ଶିଳ୍ପ, ୨୫ କୋଟିର ବକେୟା ଥିବା ଶିଳ୍ପ ବି ଋଣ ନେଇ ପାରିବେ ଓ ବାର୍ଷିକ ୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଟର୍ଣ୍ଣ ଓଭର ଥିବା ସଂସ୍ଥା ନେଇପାରିବେ ଋଣ ।
ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ସଂଜ୍ଞା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ଆକାର ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏବଂ ତଥାପି ଏହାର ଲାଭ ମଧ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଜ୍ଝ
ନିବେଶ ସୀମା ପୂର୍ବରୁ ୨୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ତୁଳନାରେ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସଂଶୋଧିତ ହୋଇଛି ଜ୍ଝ
ଏକ ମୂଳ ପାଣ୍ଠି ଓ ଶାଖା ପାଣ୍ଠି ମାଧ୍ୟମରେ ପରିଚାଳିତ ହେବାକୁ ଥିବା ଏମଏସଏମଇ ପାଇଁ ୫୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଇକ୍ୱିଟି ଇନଫ୍ୟୁଜନ୍ ଜ୍ଝ ଏହା ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ଆକାର ସହିତ କ୍ଷମତା ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଜ୍ଝ
୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଟେଣ୍ଡର ପାଇଁ ସରକାରୀ କ୍ରୟରେ ବିଶ୍ୱ ଟେଣ୍ଡର ଅନୁମୋଦନ ହେବ ନାହିଁ। ଏହା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ କରିବ, ତା’ପରେ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ’ ସେବା କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ।
ବ୍ୟବସାୟ ଏବଂ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇପିଏଫ୍ ସହାୟତା ଆସନ୍ତା ୩ ମାସ ପାଇଁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି, ଯାହାକି ୨୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲିକ୍ୟୁଇଟି ରିଲିଫ୍ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି ଜ୍ଝ ଆଇନଗତ ପିଏଫ ଅବଦାନ ୧୨ ପ୍ରତିଶତରୁ ୧୦ ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here