Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କୃଷକମାନଙ୍କ ସରକାର ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଆର୍ଥିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି।
ଅଣୁ ଖାଦ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗ ଗୁଡିକ ପାଇଁ, ୧୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଏକ ପାଣ୍ଠି ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି ଯାହାକୁ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦେବା ପାଇଁ କ୍ଲଷ୍ଟର ଭିତ୍ତିକ ଉପାୟ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ବିହାରର ମାଖାନା, ଜାମ୍ମୁ-କାଶ୍ମୀର କେସର ଏବଂ ତେଲେଙ୍ଗାନାର କଦଳୀ । ସେହିପରି ଶୀତଳ ଭଣ୍ଡାର ସୁବିଧା, ଖାଦ୍ୟଶସ୍ୟ ସଂରକ୍ଷଣ କେନ୍ଦ୍ର ଇତ୍ୟାଦି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରିବା ପାଇଁ ୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଣ୍ଠି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ । ଏହା ପ୍ରାଥମିକ କୃଷି ସମାଜ, ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ । ଖାଦ୍ୟ ଉଦ୍ୟୋଗଗୁଡିକ ପାଇଁ କାର୍ୟ୍ୟକାରୀ ହେବ ୧୦,୦୦୦ କୋଟିର ଯୋଜନା । ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ମୁଲ୍ୟର ନୂତନ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଜାହାଜ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇପାରିବ । ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ବନ୍ଦର ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅତିରିକ୍ତ ୭୦ ଲକ୍ଷ ଟନ୍ ମାଛ ମିଳିବ । ୨୦,୦୦୦ କୋଟି ମଧ୍ୟରୁ ୯,୦୦୦ କୋଟି ଜାହାଜ, ମଣ୍ଡି, ବନ୍ଦର ଏବଂ ମାର୍କେଟିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟୟ ହେବ । ଏହା ୫୫ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ ରୋଜଗାର ଯୋଗାଇବ ।
ସରକାର ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୯.୧ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଜ୍ ସହିତ ଦୁଇଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟତ ଛୋଟ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲାଇନ୍, କୃଷକମାନଙ୍କୁ ରିହାତି କ୍ରେଡିଟ୍ ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ଏବଂ ବିଦ୍ୟୁତ ବିତରଣକାରୀଙ୍କ ସହାୟତା ପାଇଁ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here