Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କଲା ପରେ ଗୁରୁବାର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହାର ଦ୍ୱିତୀୟ ବାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆଜି ଆମେ ୨ ଟି ବ୍ୟବସ୍ଥା ବିଷୟରେ କହିବୁ ।

ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ଶସ୍ୟ – ବର୍ତ୍ତମାନ ଯାହା ଅଛି ତାହା ଜାରି ରହିବ । ଏଥିସହ, ଯେଉଁମାନେ କାର୍ଡ ନଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ (ଚାଉଳ), ୫ କିଲୋଗ୍ରାମ (ଗହମ) / ୫ କେଜି (ଚାନା) ଅଫର ପାଇପାରିବେ । ପାଖାପାଖି ୮ କୋଟି ଲୋକ ଉପକୃତ ହେବେ ଏବଂ ସରକାର ୩,୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲାଗୁ ହେବ ଏବଂ ଆଗାମୀ ୩ମାସ ପାଇଁ ବୈଧ ହେବ ।
ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୱାନ ନେସନ ୱାନ ରେସନ କାର୍ଡ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ଯେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି, କେଉଁଠାରେ ଥାଉନା କାହିଁକି ସେମାନେ ରାସନ ପାଇପାରିବେ । ୱାନ୍ ନେସନ୍ ୱାନ୍ ରେସନ୍ କାର୍ଡ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୮୩% ରୋଲ୍ ହୋଇସାରିଛି ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ସୁଦ୍ଧା ଏହା ୧୦୦% ହେବ ।
ସୁଲଭ ଭଡା – ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆୱାସ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ, ଭଡା ଘର ଯୋଜନା ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହେବ, ଯେଉଁଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଆସୋସିଏସନ ଗୁଡ଼ିକୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିସରରେ ସୁଲଭ ଭଡା ଘର ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ କୁହାଯିବ । ଏଥିସହ, ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ତଥା ଟଞ ରେ ସହରୀ ଗରିବ, ଶ୍ରମିକ ଏବଂ ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସରକାର ସୁଲଭ ଗୃହ ନିର୍ମାଣ କରିବେ । ଏହା ପିପିପି ଆଧାରରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ । ସମସ୍ତଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଛାତ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ସରକାର କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି ।
ମୁଦ୍ରା ଅଧୀନରେ କ୍ଷୁଦ୍ର ଋଣ ନେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା କିମ୍ବା ତା’ଠାରୁ କମ୍ ୠଣ – ସମସ୍ତ ଋଣ ଗ୍ରହୀତାଙ୍କର ୨% ସୁଧ ବିଲୋପ ହାର ରହିବ ।ଏହା ପ୍ରାୟ ୩ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ ।
ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ପାଇଁ ୫୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଋଣ ସୁବିଧା ଲାଭ । ଏହି ଯୋଜନା ୧ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ । ଏହା ରାଜ୍ୟ ଗୁଡିକରେ ୫୦ ଲକ୍ଷ ରାସ୍ତାକଡ଼ ବିକ୍ରେତାଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ ।
ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ପାଇଁ ଗୃହ – ଆମେ ମଧ୍ୟମ ଆୟ ଗୋଷ୍ଠୀ – ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ସର୍ବନିମ୍ନ ସ୍ତର – କେବଳ ୬ ଲକ୍ଷରୁ ୧୮ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେବାକୁ ଚାହୁଁଛୁ – ସବସିଡିଯୁକ୍ତ ଗୃହ ପାଇଁ ଏକ ଯୋଜନା କରାଯାଉଛି । ଆମେ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୦ ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଯୋଜନାର ଏକ ବର୍ଷର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ। ଏହି ଯୋଜନାର ମୂଲ୍ୟ ୭୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ୩.୩ ଲକ୍ଷ ପରିବାର ଉପକୃତ ହୋଇସାରିଛି ।୧ ବର୍ଷର ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ୨.୫ ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟମ ଆୟ ପରିବାର ଉପକୃତ ହେବେ ଏବଂ ଗୃହ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଚାହିଦା ସୃଷ୍ଟି କରିବ ।

ଆଦିବାସୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ: ଆଦିବାସୀ କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ୬୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଣ୍ଠି ।

କ୍ଷୁଦ୍ର କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ନାବାର୍ଡ ଅଧୀନରେ ଥିବା ୯୦,୦୦୦ କୋଟି ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ୩୦,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା । ବିଶେଷକରି ରବି ଋତୁରେ ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏହା ୩ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ ।
କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ: ୨.୫ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ପାଖାପାଖି ୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ରିହାତି କ୍ରେଡିଟ ବୃଦ୍ଧିରେ କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ନାହିଁ, ସେମାନେ ଉପକୃତ ହେବେ। ଏଥିରେ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀ ଏବଂ ପଶୁପାଳନ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ କୃଷକମାନେ ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ହେବେ।
୨.୩ କୋଟି ପ୍ରବାସୀ ୧ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ପଞ୍ଚାୟତରେ କାମ କରିଥିଲେ। ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀ କେବଳ ୩୦% ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ । ସର୍ବନିମ୍ନ ମଜୁରୀରେ ଆଞ୍ଚଳିକ ପାର୍ଥକ୍ୟ – ଆମେ ଏହାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛୁ । ଆମେ ଏକ ଜାତୀୟ ମଜୁରୀ ସଂକଳ୍ପ ବିଷୟରେ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରୁଛୁ ।

ତିନି କୋଟି ମାର୍ଜିତ କୃଷକ ୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ୟାକେଚରୁ ଉପକୃତ ହୋଇସାରିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କୁ ଇଏମଆଇ ନଦେବାକୁ ୩ ମାସ ପାଇଁ ସମୟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ଗତ ୨ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ୨୫ ଲକ୍ଷ ନୂଆ କିସାନ କାର୍ଡ ଦିଆଯାଇଛି। ୨୦୧୪ ରେ, ପ୍ରଥମ ଭାଷଣରେ ମୋଦି ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ। ଆମକୁ ଗରିବ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ୨୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଗରିବଙ୍କର ବୀମା ଅଛି । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ସର୍ବଦା ଗରିବ, ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ; ଆମେ ପ୍ରାୟ ୧୨ କୋଟି ଲୋକଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରୁଥିବା ଏମଏସଏମଇଗୁଡିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛୁ ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅନୁରାଗ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ।
କୃଷକ ଏବଂ ଗ୍ରାମୀଣ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ସହାୟତା ଗତ ୨ ମାସ ଧରି ଘଟିଛି ଯଥା କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଙ୍କଟ ସମୟରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ୮୬,୦୦୦ କୋଟିର ୬୩ ଲକ୍ଷ କ୍ଷତିପୂରଣ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଛି । ନାବାର୍ଡ କେବଳ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକୁ ୨୯,୫୦୦ କୋଟି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଭିତ୍ତିଭୂମି ପାଇଁ ୪,୨୦୦ କୋଟି ସହାୟତା ଦେଇଛି ।
ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଆମେ ସହରୀ ଗରିବଙ୍କ ପାଇଁ ୧୧,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରିଛି । ଅସ୍ଥାୟୀ ସେଲଟର ତିଆରି ପାଇଁ ଏହା କେନ୍ଦ୍ରରୁ ରାଜ୍ୟକୁ ପଠାଯାଇଥିଲା । ସହରାଞ୍ଚଳର ଆଶ୍ରୟ ଗୃହଗୁଡିକରେ, ୩ଥର ଖାଦ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଉଛି । ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ୧୨,୦୦୦ ସ୍ୱୟଂ ସହାୟକ ଗୋଷ୍ଠୀ ୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମାସ୍କ, ୧,୨୦,୦୦୦ ଲିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଉତ୍ପାଦନ କରିଛନ୍ତି ।
ଦେଶାନ୍ତରକୁ ଫେରି ଆସୁଥିବା ପ୍ରବାସୀମାନଙ୍କ କ୍ଷତିପୂରଣକୁ ୧୮୨ ରୁ ୨୦୨ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିସାରିଛୁ, ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା । ନିଜ ରାଜ୍ୟରେ ନାମ ଲେଖାଇଥିବା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକମାନେ କ୍ଷତିପୂରଣ ପାଇବେ । ରାଜ୍ୟ ମାନଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here