Spread the love

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ସେନାରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ଶୀର୍ଷ କମାଣ୍ଡରମାନେ ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି । ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରରେ କାର୍ୟ୍ୟରତ ଯୁବ ପ୍ରଫେସନାଲଙ୍କ ସମେତ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କୁ ତିନି ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଅଧିକାରୀ ତଥା ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ସ ଏବଂ ଆଗୁଆ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯୋଗ ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦେବାକୁ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବ ଉପରେ ସେନା ବିଚାର କରୁଛି । ପାରାମିଲିଟାରୀ ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସଶସ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ବାହିନୀରୁ ସାତ ବର୍ଷ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କର୍ମଚାରୀ ନେବାକୁ ସେନା ବିଚାର କରୁଛି । ଏହା ପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ମୂଳ ସଂଗଠନକୁ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପ୍ରକାଶ । ସେନା ମୁଖପାତ୍ର କର୍ଣ୍ଣେଲ ଅମାନ ଆନନ୍ଦ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଅନୁମୋଦିତ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଯୋଗଦାନ ହେବ ଏବଂ ଚୟନ ମାନଦଣ୍ଡରେ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ ନାହିଁ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ୧୦୦ ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ୧୦୦୦ ପୁରୁଷ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଁ ବିଚାର କରାଯାଉଛି। ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଦ୍ୱାରା ସେନା ବହୁ ଆର୍ଥିକ ଲାଭ ପାଇବ କାରଣ ଏହା ଗ୍ରାଚ୍ୟୁଇଟି, ସେଭରେନ୍ସ ପ୍ୟାକେଜ୍, ଏନକାଉଣ୍ଟର ଏବଂ ପେନ୍ସନ୍ ଉପରେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ସଞ୍ଚୟ କରିବ । ପ୍ରି-କମିଶନ ତାଲିମ, ବେତନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ଜଣେ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୫.୧୨ କୋଟିରୁ ୬.୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅଟେ (ଯଦି ତାଙ୍କୁ ୧୦ ଏବଂ ୧୪ ବର୍ଷ ପରେ ମୁକ୍ତ କରାଯାଏ) । ତେବେ, ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ମୁକ୍ତ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ୮୦ ଲକ୍ଷରୁ ୮୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ହେବ ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here