Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାରତ ୯୦,୦୦୦ ସଂଖ୍ୟା ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୪,୯୮୭ ନୂତନ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଦିନିକିଆ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏହା ଏକ ରେକର୍ଡ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ଭାରତରେ ମୋଟ ୯୦,୯୨୭ କରୋନା ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏଥିସହ ୨,୮୭୨ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ରବିବାର କହିଛି। ମୋଟ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟରୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ୧୨୦ ରୋଗୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଆଜି ସକାଳେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୩୭.୫୧ ପ୍ରତିଶତ ଥିବା ବେଳେ ୩୪,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ରୋଗୀ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି।
ଚାରିଟି ରାଜ୍ୟ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ଦିଲ୍ଲୀ, ତାମିଲନାଡୁ ଏବଂ ଗୁଜୁରାଟରେ ସର୍ବାଧିକ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଦେଶ ମାମଲାର ପ୍ରାୟ ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି। ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୧,୬୦୬ ଟି ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବାରୁ ରାଜ୍ୟରେ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଶନିବାର ୩୦,୦୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ୮୮୪ ନୂଆ ମାମଲା ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୮,୫୫୫ଜଣ ରୋଗୀ ଅଛନ୍ତି । ତାମିଲନାଡୁର ଟ୍ୟାଲି ୧୦,୦୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି । ଦକ୍ଷିଣ ରାଜ୍ୟ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୪୦୦ ନୂଆ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି । ଦିଲ୍ଲୀ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ମାମଲାରେ ୯,୦୦୦ ମାର୍କ ଅତିକ୍ରମ କରିଛି। ଶନିବାର ସହରରେ ୪୩୮ ନୂଆ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି। ରାଜ୍ୟରେ ଏପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୧୨୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଛି।
ଗୁଜୁରାଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଶନିବାର ଦିନ ୩୪୦ ନୂତନ ରୋଗୀ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛନ୍ତି । କେରଳ ଶନିବାର ୧୧ ଟି ନୂତନ କରୋନା ଭାଇରସ୍ ରୋଗୀ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି । ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୫ରେ କରୋନା ଭାଇରସର ବିସ୍ତାର ରୋକିବା ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଲକଡାଉନ୍ର ତୃତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ରବିବାର ଶେଷ ହୋଇଛି । ମହାମାରୀର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ମଙ୍ଗଳବାର ୨୦ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆର୍ଥିକ ପ୍ୟାକେଜ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । କିଛି ଦେଶରେ ଡିସଇନଫେକ୍ସନ ସ୍ପ୍ରେ କରାଯାଉଥିବାରୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଶନିବାର ଚେତାବନୀ ଦେଇଛି । ସ୍ପ୍ରେ ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁଙ୍କୁ ମାରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇନଥାଏ କାରଣ ମଇଳା ଏବଂ ଆବର୍ଜନା ଦ୍ୱାରା ଏହା ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ ।
ବିଶ୍ୱବ୍ୟାପୀ ୪୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଏଥିରେ ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଆମେରିକାରେ ୧୪,୬୬,୬୮୨ ସଂକ୍ରମିତ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା ବେଳେ ୮୮,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଛନ୍ତି । କରୋନା ଭାଇରସ୍ ଲକଡାଉନ୍ର ତୃତୀୟ ପର୍ୟ୍ୟାୟ ରବିବାର ଶେଷ ହେବ ଏବଂ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ୪.୦ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଆଶା କରାଯାଉଛି ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here