Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ବ୍ୟାଙ୍କଗୁଡିକ ନିଜେ କିପରି ବାଲାନ୍ସ ସିଟ୍ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି ତାହାର ଏକ ଉଦାହରଣ ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପତଞ୍ଜଳି କମ୍ପାନୀକୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ୠଣରୁ ବୁଝିହେବ ଜ୍ଝ ଏପରି ଏକ କମ୍ପାନୀକୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ୠଣ ଦେଇଛି ଯାହା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଲାଭ ହେବାର କୌଣସି ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ ଜ୍ଝ ସୂଚନା ଅନୁସାରେ ରୁଚି ସୋୟା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି, ଯାହାର ଅଂଶଧନ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ତଥାପି ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାକୁ ଋଣ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି। ୨୦୧୯-୨୦ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷରେ,ଏସବିଆଇ ରୁଚି ସୋୟା ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଜ୍ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଅଣ-ପ୍ରଦର୍ଶନକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି (ଏନପିଏ) ୭୪୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ଲେଖିଥିଲା ଏବଂ କମ୍ପାନୀରୁ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରିନଥିଲା।ଇନ୍ସଲଭେନ୍ସି ଏବଂ ଦେବାଳିଆ କୋଡ ଅନୁଯାୟୀ ମଞ୍ଜୁର ହୋଇଥିବା ଏହି ଯୋଜନାରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ୧,୮୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ପୁନରୁଦ୍ଧାରର ମୂଳ ଦାବି ବଦଳରେ, ଏସବିଆଇ ୮୮୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ବ୍ୟାଙ୍କ ରୁଚି ସୋୟା ଅଧିଗ୍ରହଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ବାବା ରାମଦେବ ସଂଯୁକ୍ତ କମ୍ପାନୀ ପତଞ୍ଜଳି ଆୟୁର୍ବେଦଙ୍କୁ ୧,୨୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ୠଣ ଦେଇଛି ଜ୍ଝ ସବୁଠାରୁ ବଡ କଥା ହେଉଛି ଏସଵିଆଇ ୧,୮୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜ୍ଝ ପରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (୮୧୬ କୋଟି ଟଙ୍କା), ପଞ୍ଜାବ ନ୍ୟାସନାଲ ବ୍ୟାଙ୍କ ( ୭୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା), ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଚାର୍ଟାର୍ଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ଇଣ୍ଡିଆ (୬୦୮ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଏବଂ ଡିବିଏସ୍ ( ୨୪୩ କୋଟି ଟଙ୍କା) ଦାବି ରହିଛି। ରୁଚି ସୋୟା ମାମଲାରେ ସେୟାର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୩.୫୦ ରୁ ୧,୫୩୫ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ପତଞ୍ଜଳି କମ୍ପାନୀ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦିନଠାରୁ ୪୩,୭୫୭.୧୪ ଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ତେବେ ଏହାକୁ ନେଇ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଇଛନ୍ତି ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଓକିଲ ପ୍ରଶାନ୍ତ ଭୂଷଣ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ଜଣେ କମ୍ପାନୀ ନିଜର ଋଣ ଶୁଝି ପାରୁନି ତାହା ହେଲେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଟଙ୍କାକୁ କଣ ପାଇଁ ଏମିତି ଭାବେ ଦିଆ ହେଉଛି।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here