Spread the love

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଵିଶ୍ଵକୁ ବିପୁଳ ଶକ୍ତି ସାମର୍ଥ୍ୟ ଯୋଗେଇ ଦେଇଛି ବିଜ୍ଞାନ। ଵିତ୍ତଶାଳୀ କରିଛି ଆଧୁନିକ ମଣିଷର ଜୀବନ ଶୈଳୀକୁ। ଅମରାଵତୀର ଐଶ୍ୱର୍ଯ୍ୟକୁ ଭୂଲୁଣ୍ଠିତକରି ଵିପୁଳ ସୁଖ ସମ୍ପଦ ଧରେଇ ଦେଇଛି ମଣିଷ ହାତରେ। ଏବେ ନିରାପଦରେ ଆକାଶରେ ଉଡିଵାଠୁ ସମୁଦ୍ରରେ ଵୁଡିପାରୁଛି ମଣିଷ କିନ୍ତୁ ଏସଵୁ ସତ୍ତ୍ଵେବି ଵିପଦକୁ ଏଡେଇ ପାରିନି। ମାଙ୍ଗାଲୋର ର ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉକି ନିକଟ ଅତୀତରେ କୋଝିକୋଡ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉ କୋଉଠିନା କୋଉଠି ବିଜ୍ଞାନ ସହ ମଣିଷର ଯୋଗାଯୋଗ ଛିନ୍ନ ହେଇଛି ଆଉ ସେ ଶତାବ୍ଦୀର ଵିକଟାଳ ରୂପ ଦେଖିଛି ମଣିଷ।
ଗତ ସତୁରୀ ଦଶକରୁ ଏଯାବତ ଅନେକ ଵିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଛି। କୋଉଠି ପ୍ରକୃତି ଦାଉ ସାଜିଛି ତ କୋଉଠି ମଣିଷ ନିଜ ଆତ୍ମ ଅହଂକାରରେ ଆଙ୍କିଛି କଳଙ୍କିତ ଇତିହାସ। ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ବିଶ୍ୱର ସଵୁଠୁ ବଡ଼ ଦଶଟି ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ନେଇ ଆମର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପସ୍ଥାପନା ‘ ଵିଗତ ଦଶନ୍ଧିର ବଡ଼ ଵିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ‘ ।

୧. ଟେନେରାଇଫ୍ ଏୟାର କ୍ରାସ୍
ତାରିଖ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୭, ୧୯୭୭
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୫୮୩
୧୯୭୭ ମସିହାରେ କାନାରି ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜର ଟେନେରାଇଫ୍ ଲସ୍ ରୋଡୋସ୍ ବିମାନବନ୍ଦରର କୁହୁଡ଼ି ଘୋଡାଯାଇଥିବା ରନୱେରେ ଦୁଇଟି ବୋଇଙ୍ଗ ୭୪୭ର ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କାହେବା ଫଳରେ ବି ୫୮୩ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଷାଠିଏ ଜଣ ଲୋକ ଅଳ୍ପକେ ବଞ୍ଚିଯାଇଥିଲେ।

୨. ଜାପାନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ୧୨୩
ତାରିଖ: ଅଗଷ୍ଟ ୧୨, ୧୯୮୫
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୫୨୦
ସବୁଠାରୁ ବଡ ଏକକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ହେଉଛି ଏୟାରଲାଇନ୍ସର ବିମାନ ୧୨୩ ଟୋକିଓର ହାନେଡା ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଜାପାନର ଓସାକା ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦର ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଘରୋଇ ଜାପାନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନ ଥିଲା । ଅଗଷ୍ଟ ୧୨, ୧୯୮୫ ରେ, ଏହି ବିମାନ ଜେଏଏଲ ୧୨୩ ଟୋକିଓର ହାନେଡା ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ୧୮:୧୨ ସମରେ ଛାଡି ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ ସାକାରେ ଅବତରଣ କରିବାର କାର୍ୟ୍ୟକ୍ରମ ଥିଲା । ବୋଇଙ୍ଗ ୪୭୪ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ବୁକ୍ ହୋଇଥିଲା; ଏହା ଜାପାନର ଛୁଟିଦିନ ବନର ପୂର୍ବ ଦିନ ଥିଲା ଏବଂ ଅନେକ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦେଖିବା ପାଇଁ କିମ୍ବା ଛୁଟିରେ ଯାଉଥିଲେ । ବିମାନଟି ଟୋକିଓର ଆକାଶ ସୀମା ଛାଡି ୨୪,୦୦୦ ଫୁଟ (୭,୩୦୦ ମିଟର) କୁ ଯାଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ବିମାନର ପାଇଲଟଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଉଚ୍ଚତା ହରାଇଥିବାର ପ୍ରୋବ୍ଲେମ କଲ୍ ଆସିଥିଲା ଏବଂ ପରେ ବିମାନକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ହୋଇଥିଲା। ବିମାନଟି ପ୍ରାୟ ୧୦,୦୦୦ ଫୁଟ (୩୦୦୦ ମିଟର) କୁ ଖସିଗଲା। ପାଇଲଟ୍ ପ୍ରୋବ୍ଲେମ କଲ୍ ପଠାଇବା ଜାରି ରଖି ଟୋକିଓ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ପୁନଃ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ମାତ୍ର ବିମାନ ଉଡ଼ାଣର ପ୍ରାୟ ୪୫ ମିନିଟ ପରେ, ବିମାନଟି କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ବାହାରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲା ଶେଷରେ ଓସୁଟାକା ପର୍ବତ ନିକଟରେ ଥିବା ଟାକାମାଗାହରା ପର୍ବତକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା (ଶେଷ ପର୍ବତଟି ପ୍ରଥମ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ସ୍ଥାନ ଥିଲା ଏବଂ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଲୋକପ୍ରିୟ ନାମ ହେଲା) । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ୫୨୦ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

୩. ସାଉଦିୟାରବ ଏୟାର ଲାଇସେନ୍ସ -୭୬୩ ଏବଂ କାଜାଖସ୍ତାନ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ -୧୯୦୭
ତାରିଖ: ନଭେମ୍ବର ୧୨, ୧୯୯୬
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୩୪୯
ସାଉଦି ଆରବ ଏୟାର ଲାଇନସ୍ ୭୬୩ ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଏବଂ କାଜାଖସ୍ତାନ ଏୟାର ଲାଇନସ୍ ୧୯୦୭, କାଜାଖସ୍ତାନର ଶିମକେଣ୍ଟରୁ ଇନ୍ଦିରା ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ବେଳେ ମୁହାଁମୁହିଁ ଧକ୍କାହୋଇଥିଲା।
ଏୟାର ଟ୍ରାଫିକ୍ ନିୟନ୍ତ୍ରକ ଦୁଇଟି ବିମାନ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ନିକଟତରତା ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେବାରେ ବହୁତ ବିଳମ୍ବ କରିବାରୁ ଏ ଦୁର୍ଘଟଣା ଘଟିଥିଲା । ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଉଭୟ ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ୩୪୯ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ।

୪. ତୁର୍କୀ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ୯୮୧
ତାରିଖ: ମାର୍ଚ୍ଚ ୩, ୧୯୭୪
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୩୪୬
ତୁର୍କୀ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୯୮୧ ଇସ୍ତାନବୁଲ ୟେସିଲକୋଇ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ ଲଣ୍ଡନ ହେଥ୍ରୋ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବିମାନ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ୟାରିସର ଅର୍ଲି ବିମାନବନ୍ଦରରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଷ୍ଟପେଜ ଥିଲା । ୩ ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୯୭୪ ରେ, ବିମାନଟି ଅର୍ଲିରୁ ଉଡ଼ିବାର ପ୍ରାୟ ୧୦ ମିନିଟ୍ ପରେ, ପଛ ବାମ କାର୍ଗୋ କବାଟ ଫାଟିଗଲା ଯେ ହ୍ୟାଚ୍ ଗୁଡିକ କିପରି ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା – ଏକ ପିନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ଲକ୍ ନକରି ବ୍ୟାଗେଜ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲର୍ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କୁ ବନ୍ଦ କରି ଦିଆଯାଇଥଲା – କ୍ୟାବିନରେ ଏକ ବିସ୍ଫୋରକ ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟିଲା ଏବଂ ବିମାନର ଲିଫ୍ଟ, ରଡର୍ ଏବଂ ଦୁଇଟି ଇଞ୍ଜିନ୍ ସହିତ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଡେକ୍ କୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା କେବୁଲଗୁଡିକ ଛିଡିଗଲା । ପାଇଲଟମାନେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହରାଇବା ପରେ ବିମାନଟି ତୀବ୍ର ଭାବରେ ନାକ ତଳକୁ ଖସିବା ଆରମ୍ଭ କଲା । ପ୍ୟାରିସ ବାହାରେ ଥିବା ଏରମାନନଭିଲ ଜଙ୍ଗଲରେ ଖସିପଡି ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ୩୪୬ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏର୍ମେନଭିଲ୍ ବାୟୁ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଉଥିଲା।

୫. ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ-୧୮୨
ତାରିଖ: ଜୁନ୍ ୨୩, ୧୯୮୫
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୩୨୯
ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୧୮୨ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ସେହି ସମୟର ସବୁଠାରୁ ମର୍ମନ୍ତୁଦ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୧୮୨ ର ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣର ଅନୁସନ୍ଧାନରେ କାନାଡାର ସୁରକ୍ଷା ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଅନେକ ବିଫଳତା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା ଯାହା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ସଫଳ ହେବାକୁ ଦେଇଥିଲା ।ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୧୮୨ ମଣ୍ଟ୍ରିଆଲ୍ – ଲଣ୍ଡନ – ଦିଲ୍ଲୀ ମାର୍ଗରେ କାର୍ୟ୍ୟ କରୁଥିବା ଏକ ଏୟାର ଇଣ୍ଡିଆ ବିମାନ ଥିଲା । ୨୩ ଜୁନ୍ ୧୯୮୫ ରେ ଏହା ବୋଇଙ୍ଗ ୭୪୭-୨୩୭ଈ ପଞ୍ଜିକୃତ ଭିଟି-ଇଏଫଓ ବ୍ୟବହାର କରି ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ମୋଣ୍ଟ୍ରିଆଲରୁ ଲଣ୍ଡନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ୩୧,୦୦୦ ଫୁଟ (୯,୪୦୦ ମିଟର) ଉଚ୍ଚତାରେ ଆଟଲାଣ୍ଟିକ୍ ମହାସାଗରରେ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇ ଖଲିସ୍ତାନୀ କାନାଡିୟମାନେ ଶିଖ ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଲଗାଯାଇଥିବା ବୋମା ବିସ୍ଫୋରଣ ହେତୁ ଏହା ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଥିଲା।ବିମାନର ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଆୟର୍ଲାଣ୍ଡର ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରୁ ପ୍ରାୟ ୧୨୦ ମାଇଲ (୧୯୦ କିଲୋମିଟର) ପଶ୍ଚିମ-ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ସମୁଦ୍ରରେ ଖସିପଡି ସମସ୍ତ ଜାହାଜରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ। ଏଥିରେ ୨୬୮ କାନାଡିୟ ନାଗରିକ, ୨୭ ବ୍ରିଟିଶ ନାଗରିକ ଏବଂ ୨୪ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକଙ୍କ ସମେତ ୩୨୯ ଜଣ ଲୋକ ଥିଲେ ।

୬. ସାଉଦି ଆରବ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ୧୬୩
ତାରିଖ: ଅଗଷ୍ଟ ୧୯, ୧୯୮୦
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୩୦୧

ଏହା ବିଶ୍ୱର ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା । ସାଉଦି ଆରବ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ୧୬୩ ବିମାନଟି ସାଉଦି ରାଜଧାନୀ ବିମାନ ବନ୍ଦରରୁ ୟେଦଦା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲା, ମାତ୍ର ମାଲ ପରିବହନ ବିଭାଗରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ପରେ ଜରୁରୀ ଅବତରଣ ପାଇଁ ରିୟାଦକୁ କିଛି ମିନିଟ ପରେ ଫେରି ଆସିଥିଲା।ତେବେ ବିମାନଟି ଅବତରଣ କରିବା ପରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଆରମ୍ଭ କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ପାଇଲଟ୍ ବିମାନଟିକୁ ବିମାନ ବନ୍ଦର ଆଡକୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ କରି ପ୍ରାୟ ତିନି ମିନିଟ୍ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ରନୱେରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ଇଞ୍ଜିନ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ବିମାନକୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୨୩ ମିନିଟ୍ ସମୟ ଲାଗିଯଥଲା। କବାଟ ଖୋଲିବା ବେଳକୁ ଧୂଆଁରେ ଅଣନିଶ୍ୱାସୀ ହୋଇ ସମସ୍ତଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ନିଆଁର ଉତ୍ସ କାର୍ଗୋରେ ଦୁଇଟି ବୁଟାନ ଷ୍ଟୋଭ ବୋଲି ଜଣାପଡିଛି । ସାଉଦି ବିମାନ ୧୬୩ ନିୟମିତ ଭାବେ ପାକିସ୍ତାନର କରାଚିରୁ ୟେଦଦା ଓ ୟେଦଦାରୁ ସାଉଦି ଆରବର ରିୟାଦକୁ ଏକ ଷ୍ଟପ୍ ଓଭର ସହିତ ସାଉଦି ଆରବର ନିୟମିତ ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ବିମାନ ଥିଲା । କରାଚିରୁ ରିୟାଦ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଥମ ଗୋଡ ସ୍ୱାଭାବିକ ଥିଲା ଏବଂ ରିୟାଦ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥଗିତ ରହିବା ପରେ ୨୮୭ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ୧୪ ଜଣ କର୍ମଚାରୀ ବିମାନରେ ପଶ୍ଚିମ ଦିଗକୁ ୟେଦା ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। କିଛି କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଅଧା ଯାତ୍ରୀ ସାଉଦି ନାଗରିକ ହୋଇଥିବାବେଳେ ୮୫ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ପାକିସ୍ଥାନରୁ ଏବଂ ୩୨ ଜଣ ଇରାନରୁ ଆସିଥିଲେ। ଏହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ହଜରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ୟେଦଦା ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିଲ।

୭. ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୧୭ (ଏମଏଚ୧୭)
ତାରିଖ: ଜୁଲାଇ ୧୭, ୨୦୧୪
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୨୯୮
ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୧୭ (ଏମଏଚ୧୭) ଆମଷ୍ଟରଡାମ୍ ରୁ କୁଆଲାଲମ୍ପୁର ଅଭିମୁଖେ ଯାଉଥିବା ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ଥିଲା ଯାହା ୧୭ ଜୁଲାଇ ୨୦୧୪ ରେ ପୂର୍ବ ୟୁକ୍ରେନ ଉପରେ ଉଡୁଥିବା ସମୟରେ ଋଷିଆ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ ବାୟୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଦ୍ୱାରା ଗୁଳି ଚଳାଇ ବିମାନଟିକୁ ଖସେଇ ଦେଇଥିଲା। ଏଥିରେ ସମସ୍ତ ୨୮୩ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ୧୫ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ମାର୍ଚ୍ଚ ୮ ରେ ୩୭୦ ବିମାନ ନିଖୋଜ ହେବା ପରେ ମାଲେସିଆ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ପାଇଁ ଏହା ୨୦୧୪ ର ଦ୍ୱିତୀୟ ବିପର୍ୟ୍ୟୟ ଥିଲା ।

୮. ଇରାନ ଏୟାର ଫ୍ଲାଇଟ୍ ୬୫୫
ତାରିଖ: ଜୁଲାଇ ୩, ୧୯୮୮
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୨୯୦

ଇରାନ-ଇରାକ ଯୁଦ୍ଧ ହେତୁ ଗଲ୍ଫରେ ଉତ୍ତେଜନାପୂର୍ଣ୍ଣ ସମୟରେ ଏକ ବିବାଦୀୟ ଘଟଣା, ବେସାମରିକ ବିମାନ କମ୍ପାନୀ ଏୟାରବସ୍ ଏ୩୦୦ ଆମେରିକାର ସାମରିକ କ୍ରୁଜର ୟୁଏସଏସ ଭିନ୍ସେନ୍ସରୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ଭୂପୃଷ୍ଠରୁ କ୍ଷେପଣାସ୍ତ୍ର ଚଳାଇ ବିମାନକୁ ଖସାଇ ଦେଇଥିଲେ।ଯାହାଫଳରେ ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ଯାତ୍ରୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ୧୯୯୬ ମସିହାରେ ଆମେରିକା ସରକାର ଏବଂ ଇରାନ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନ୍ୟାୟାଳୟରେ ସମାଧାନରେ ପହନ୍ଚିଥିଲେ, ଯାହା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରାଣ ହରାଇବା ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆମେରିକା ଗଭୀର ଦୁଖ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଇନଗତ ଦାୟିତ୍ୱ ସ୍ୱୀକାର କରିନଥିଲା କିମ୍ବା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ କ୍ଷମା ପ୍ରାର୍ଥନା କରିନଥିଲା ତଥାପି ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମୂଲ୍ୟରେ ପ୍ରାୟ ୩୩୪୬,୦୦୦ ଡଲାର ଯାତ୍ରୀ ପ୍ରତି ୨୧୩,୧୦୩.୪୫ ଡଲାର କ୍ଷତିପୂରଣ ଦେବାକୁ ଆମେରିକା ରାଜି ହୋଇଥିଲା।

୯. ଇରାନ ଏୟାର ଇଲିୟୁସୁନ୍ ଆଇଆଇ-୭୬
ତାରିଖ: ଫେବୃଆରୀ ୧୯,୨୦୦୩
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା : ୨୭୫
ଇରାନର କିର୍ମନ ନିକଟ ସିରାଚ ପର୍ବତରେ ଦୁର୍ଘଟଣାଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବା ସାମରିକ ବିମାନରେ ସରକାରୀ ରିପୋର୍ଟରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରବଳ ପବନ ଏବଂ କୁହୁଡ଼ି ସମେତ ଖରାପ ପାଗ ବିମାନଟିକୁ ଓହ୍ଲାଇ ଦେଇଥିଲା ଏବଂ ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ସେନା ଅଧିକାରୀ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ।

୧୦.ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଫ୍ଲାଇଟ୍- ୧୯୧
ତାରିଖ: ମଇ ୨୫,୧୯୭୯
ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା: ୨୭୩
ଆମେରିକୀୟ ଏୟାରଲାଇନ୍ସ ଫ୍ଲାଇଟ୍- ୧୯୧ ଏକ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ବିମାନ ଥିଲା ଯାହା ଆମେରିକାର ଚିକାଗୋସ୍ଥିତ ଓହେର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରରୁ କାଲିଫର୍ଣ୍ଣିଆର ଲସ ଏଞ୍ଜେଲସର ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନବନ୍ଦରକୁ ଯାଇଥିଲା। ମେ ୨୫, ୧୯୭୯ ରେ, ଏହି ବିମାନ ଚଳାଉଥିବା ମ୍ୟାକଡୋନେଲ ଡଗଲାସ ଡିସି-୧୦-୧୦ ରନୱେ ୩୨ଆରରୁ ବିମାନଟି ତଳକୁ ଖସିପଡିଥିଲା, ଯାହାଫଳରେ ବିମାନରେ ଥିବା ସମସ୍ତ ୨୫୮ ଜଣ ଯାତ୍ରୀ ଏବଂ ୧୩ ଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ବାଦଦେଇ ବିମାନ ଖସିପଡିଥିବା ସ୍ଥାନରେ ଅନ୍ୟ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କର ମଧ୍ୟ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସମୁଦାୟ ୨୭୩ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ଏହା ଆମେରିକାରେ ଘଟିଥିବା ସବୁଠାରୁ ମାରାତ୍ମକ ବିମାନ ଦୁର୍ଘଟଣା ।

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here